XIII Międzynarodowe Spotkanie Miast Bliźniaczych – podsumowanie
W miniony weekend do Tuchowa przybyli reprezentanci miast partnerskich: Detvy na Słowacji, Martfű na Węgrzech, Mikulova w Czechach, Tăuţii-Măgherăuş w Rumunii, Saint Jean de Braye we Francji, Illingen w Niemczech oraz Pettenbach w Austrii. Na XIII Międzynarodowe Spotkanie Miast Bliźniaczych, które odbyło się w dniach 3-5 sierpnia 2012, przybyło ponad 100 gości zagranicznych z siedmiu krajów europejskich.
Tegoroczne spotkanie miast poświęcone było kulturze słowackiej oraz węgierskiej.
W piątek w tuchowskim amfiteatrze zaprezentowały się formacje taneczne i zespoły wokalne z tuchowskiego domu kultury: Voice oraz Atria. Gwiazdą wieczoru była Paulina Bisztyga z zespołem.
W sobotę podczas uroczystej kolacji, która odbyła się w Domu Kultury w Tuchowie, Burmistrz Tuchowa Mariusz Ryś, wręczył statuetkę Melaniusza Friedriechowi Schusterowi, który nie mógł być obecny na uroczystości w styczniu.
Friedrich Schuster otrzymał statuetkę Melaniusza za doprowadzenie do odnowienia cmentarzy z I wojny światowej w gminie oraz wzorową partnerską współpracę miasta Pettenbach z Tuchowem.
Pułkownik rezerwy, przewodniczący Oddziału Górnej Austrii Austriackiego Czarnego Krzyża – organizacji mającej pod opieką żołnierskie mogiły z czasów I i II wojny światowej, burmistrz Pettenbach od 1996 r. Przy jego zaangażowaniu i wsparciu finansowemu z Czarnego Krzyża zostały odnowione trzy cmentarze: dwa w Tuchowie i jeden w Siedliskach, wszystkie zaś zostały szczegółowo zinwentaryzowane. Był inicjatorem i współorganizatorem kilku uroczystości ku czci poległych z udziałem orkiestr z Górnej Austrii. Współpracę z Tuchowem w tym zakresie przedstawia na konferencjach Czarnego Krzyża jako wzorcową. Poprzez swoje działania wielokrotnie dawał dowód dbałości o historyczną prawdę i pamięć, wskazywał na rolę i wagę pokoju europejskiego i światowego. Jako działacz Czarnego Krzyża i burmistrz partnerskiego Pettenbach wielokrotnie bywał w Tuchowie, osobiście organizował pobyty przedstawicieli naszego miasta. Zrealizował wiele projektów partnerskiej współpracy w dziedzinach kultury, edukacji, sportu i turystyki. Organizował kampanie promocyjne Tuchowa i zachęcał do odwiedzania naszej gminy. Jest swego rodzaju ambasadorem Tuchowa w Austrii, często podkreśla, że jego drugą ojczyzną z wyboru jest Polska i Tuchów. I nie są to tylko słowa.
Pan Friedrich Schuster otrzymał również wyróżnienie Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Starosty Tarnowskiego.
Uroczystą kolację uświetnił koncert piosenki francuskiej „Paryżu Kocham Cię” w wykonaniu Janusza Zbiegieła.
Janusz Zbiegieł aktor i piosenkarz, ukończył PWST w Krakowie, a także szkołę piosenkarsko – aktorską w Paryżu. Występował na Targach Midem a także walczył o Bursztynowego Słowika w Sopocie reprezentując francuską firmę fonograficzną. Artystę nagrodzono za spektakl pt. „Brel raz jeszcze:”, (powstał pod opieką art. Krystyny Jandy), a za występ na festiwalu we Francji otrzymał Grand Prix.
W sobotę na tuchowskiej scenie wystąpiły zespoły Fun Fire oraz After Day. Odbywał się również Małopolski Piknik Europejski z wieloma nagrodami. Gwiazdą wieczoru była Czeszka Gabi Gold.
W niedzielę, od samego rana na tuchowskim rynku trwał Małopolski Piknik Europejski, podczas którego nie zabrakło atrakcji i konkursów nie tylko dla dzieci, ale dla całych rodzin.
Na scenie miała miejsce prezentacja miast partnerskich. Swoje programy artystyczne zaprezentowały zespoły taneczne z dwóch miast bliźniaczych, tj. Martfű na Węgrzech oraz Detvy na Słowacji.
Mieszkańcy Tuchowa i okolicy mieli okazję obejrzeć ciekawe połączenie węgierskiego folkloru z nowoczesnym tańcem.
Wspaniale zprezentował się również zespół z Detvy na Słowacji. Wielobarwne stroje oraz piękny śpiew przyciągał widzów przed scenę.
Nie zabrakło także koncertu tuchowskich artystów. Na scenie wystąpiła para taneczna oraz orkiestra dęta z Siedlisk, która zadedykowała koncert gospodarzom miast partnerskich.
O godz. 19:00 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego na łamach Kuriera Tuchowskiego wraz z firmą BlueBox.
Na zakończenie XIII Międzynarodowego Spotkania Miast Bliźniaczych, słowacki zespół Heľenine Oči świetnie pokazał jak pomysłowo może zostać połączona muzyka ludowa z ostrym, rockowym brzmieniem gitar i perkusji.